G3500 Generator Sets Caterpillar


Generator Operation

Usage:

G3520C B9P

Zatěžování generátoru

Je-li instalován nebo znovu připojován generátor, zajistěte, aby celkový proud v jedné fázi nepřekračoval jmenovité hodnoty na typovém štítku stroje. Všechny fáze by měly napájet stejnou zátěž. To umožňuje stroji, aby pracoval v oblasti jmenovitého výkonu. Jestliže proud jedné fáze překročí proud uvedený na typovém štítku, výsledkem může být nerovnováha, elektrické přetížení a přehřívání.

Přípustné kombinace nevyváženého zatěžování jsou uvedeny na obrázku 1. Při provozu s výrazným jednofázovým zatěžováním lze použít kombinaci jednofázové zátěže a třífázové zátěže. Takové kombinace musí spadat pod čáru ve grafu.



Ilustrace 1g00627416
Přípustné kombinace nevyváženého zatěžování

Blokové zatěžování a přechodná schopnost

Schopnost blokového zatěžování (přechodná odezva) je u generátoru poháněného plynovým motorem menší než u generátoru poháněného dieselovým motorem. Velká část tohoto rozdílu je přímo přisuzována podstatně odlišným palivovým systémům obou motorů. Když regulátor vyšle požadavek na větší výkon, dieselový motor zareaguje přidáním paliva přímo do válce. Tato metoda umožňuje, aby dieselový motor přenesl 100% bloková zatížení s přijatelnými poklesy napětí a změnami frekvence. Když regulátor u plynového motoru vyšle požadavek na větší výkon, otevře se škrtící klapka. Následkem toho bude proudit větší množství směsi vzduchu a paliva jádrem mezichladiče a sacím vzduchovým potrubím do válce. Toto časové zpoždění snižuje schopnost plynového motoru přenášet velká bloková zatížení.

Je-li k zapojení zátěže bloku nutné snížení výkonu, viz normy ISO 8528 nebo SAE J1349.

Účiník

Účiník vyjadřuje účinnost zátěže. Jedná se o poměr zdánlivého a celkového výkonu. Tento poměr se vyjadřuje jako desetinné číslo. Účiník představuje podíl proudu, který vykonává využitelnou práci. Část proudu, která nevykonává užitečnou práci, se absorbuje zachováním magnetického pole v motorech. Tento proud se nazývá jalové zatížení. K zachování jalového zatížení není nutný výkon motoru.

U většiny aplikací je účiník systému určován těmito komponentami: elektromotory, ovladače a transformátory. Indukční motory obvykle mají účiník 0,8 nebo nižší. Bílé světlo je odporová zátěž přibližně 1,0 účiníku nebo jednotky. Ovladače mohou fungovat při jakémkoli účiníku. Hnací mechanismy, které mají variabilní frekvenci nebo variabilní otáčky, mohou fungovat při jakémkoli účiníku. Zdroj nepřerušovaného napájení může fungovat při jakémkoli účiníku. V tomto případě může účiník nabývat hodnot v rozmezí 0,4 a 1,0.

Účiník systému lze změřit měřičem účiníku nebo stanovit výpočtem. Potřebný příkon se stanoví v kW vynásobením účiníku hodnotou kVA, která je dodávána systému. Jak účiník roste, celkový proud dodávaný spotřebiči s konstantní spotřebou proudu se snižuje. Se stejnými zátěžemi bude případ s nižším účiníkem čerpat vyšší proud. Vysoký účiník má za následek plné zatížení motoru nižším proudem, než je jmenovitý proud generátoru. Nižší účiník zvyšuje možnost přetížení generátoru.

Poznámka Generátory Caterpillar jsou obvykle navrženy pro indukční účiník 0,8. Pokud je vyžadován provoz při indukčním účiníku nižším než 0,7, poraďte se s prodejcem společnosti Caterpillar o kontrole jmenovitého výkonu generátoru.

Systémy buzení

Řídicí generátor s buzením permanentními magnety

Regulátor napětí řídicího generátoru s buzením permanentními magnety (PMPE) je napájen pomocným budičem a ne z hlavní kotvy. Pomocný budič se skládá z rotoru s permanentními magnety a statoru. Pomocný budič pracuje nezávisle na výstupním napětí generátoru. Stále buzení je u aplikace s velkou zátěží možné, neboť nepravidelnosti ve výstupním napětí nejsou zpětně přenášeny do systému. Tyto výkyvy mohou být způsobeny změnami v aktuálním zatížení. Další výhodou nezávislého provozu je skutečnost, že generátor dokáže také lépe odolávat krátkodobému přetížení.

Seřízení nízkých volnoběžných otáček

Nízké volnoběžné otáčky jsou u generátorů 3500C typicky nastaveny na 1 100 ot/min. U jednotek s frekvencí 60 Hz jsou nízké volnoběžné otáčky přibližně 66 procent otáček při plném zatížení. U jednotek s frekvencí 50 Hz jsou nízké volnoběžné otáčky přibližně 80 procent otáček při plném zatížení.

U generátorů s elektronickým regulátorem nejsou nízké volnoběžné otáčky omezeny. Nízké volnoběžné otáčky jsou u generátorů vybavených mechanickými regulátory nastaveny ve výrobě. Nízké volnoběžné otáčky jsou nastaveny ve výrobě také u generátorů používajících zemní plyn. Je-li nutné provést seřízení nízkých volnoběžných otáček, měl by toto seřízení provádět výhradně prodejce společnosti Caterpillar.

Poznámka Provozování elektrického soustrojí delší dobu při nízkých volnoběžných otáčkách způsobí u některých řídicích jednotek napětí jejich vypnutí. Elektrické soustrojí musí být zcela vypnuto. Poté elektrické soustrojí restartujte. Regulátor napětí opět začne přivádět na výstup potřebnou hodnotu.

Záložní generátory

Většina záložních jednotek je automatická. Záložní jednotky provedou bez dozoru obsluhy následující funkce: spuštění, převzetí zátěže, provoz a zastavení.

Záložní jednotky nezmění automaticky nastavení řízení regulátoru otáček nebo nastavení úrovně napětí. Otáčky a napětí regulátoru musí být pro řádný provoz dané jednotky předem nastaveny správně. Pokaždé, když je generátor ovládán ručně, zajistěte, aby bylo pro automatický provoz správně seřízeno nastavení otáček na regulátoru a nastavení úrovně napětí. Zkontrolujte správné nastavení všech spínačů. "Spínač voliče spouštění" se má nacházet v poloze AUTOMATICKÉ. Vypínače nouzového zastavení by měly být v poloze SPUSTIT.

Možnosti

Sálavá topná tělesa

Většina generátorů SR4B je vybavena sálavými topnými tělesy. Tato sálavá topná tělesa jsou instalována k provozu za všech klimatických podmínek. Sálavá topná tělesa jsou určena hlavně k použití v prostředích s vysokou vlhkostí. Další informace o sálavých topných tělesech viz část Údržba, "Topidla – kontrola".

Vestavěné teplotní snímače

Generátory SR4B jsou k dispozici s vestavěnými detektory teploty. Tyto snímače jsou instalovány ve slotech hlavní armatury. Hlavní armatura se nazývá také stator. Detektory se používají s vybavením poskytnutým zákazníkem. Díky tomu lze měřit a sledovat teplotu vinutí kotvy elektromotoru. K dispozici jsou dva typy detektorů teploty: RTD a termočlánek. Podrobnější informace vám poskytne prodejce společnosti Caterpillar.

Detektory teploty ložisek

Detektory teploty ložisek jsou k dispozici u generátorů s velkým rámem. Detektory teploty ložisek měří teplotu hlavního ložiska. Díky tomu lze měřit nebo sledovat teplotu ložiska. Měření teploty ložiska může pomoci předejít předčasnému selhání ložiska. K dispozici jsou dva typy snímačů teploty. Detektory teploty ložisek se používají společně s vybavením poskytnutým zákazníkem. Podrobnější informace vám poskytne prodejce společnosti Caterpillar.

Back to top
The names Caterpillar, John Deere, JD, JCB, Hyundai or any other original equipment manufacturers are registered trademarks of the respective original equipment manufacturers. All names, descriptions, numbers and symbols are used for reference purposes only.
CH-Part.com is in no way associated with any of the manufacturers we have listed. All manufacturer's names and descriptions are for reference only.